wróć do wszystkich aktualnościgo back to all news

Integracja via webservice to coraz bardziej powszechny model współpracy między podmiotami polskiego rynku ubezpieczeń. Technologia ta, umożliwia wykorzystywanie przez systemy informatyczne usług, które są udostępniane przez inne, zewnętrzne systemy, np. usługi dostarczające oferty na produkty ubezpieczeniowe. Przekłada się to na liczne korzyści.

Towarzystwa ubezpieczeniowe wykorzystując webserwisy mogą modyfikować stawki ubezpieczeniowe odpowiednio często, dzięki scentralizowanemu zarządzaniu produktem ubezpieczeniowym. Brokerzy i multiagencje nie muszą wprowadzać zmian dyktowanych zmianami rynkowymi w systemie informatycznym.

Dobrze zaprojektowana architektura serwisu, oraz konektora do niego, sprawia, że koszt integracji jest jednorazowy – kolejne zmiany taryfy wymagają angażowania administratorów biznesowych tylko po stronie TU. Integracja via webservice nie należy do najprostszych integracji, jednak w dobie dzisiejszych zmian jest jednym z chętniej wybieranych modeli współpracy.

Przekrojowo, o tym czym są webserwisy, jakie wyzwania oraz korzyści niosą opisała Agnieszka Kruszyna, analityk VSoft w artykule „Webserwisy – słowo na ubezpieczeniowe jutro”.