Dobry raport - dobra decyzja

Z ilu raportów korzystasz każdego dnia? Jest ich więcej niż myślisz.

Konrad Jakubowski, analityk
Dzisiejszego ranka, tuż po przebudzeniu spojrzałem na telefon. Smartfon wyświetlił raport pogodowy informując mnie, że temperatura za oknem mojego domu i oknem hotelu w Hiszpanii, gdzie wykupiłem już wczasy, jest dokładnie taka sama. Wyciągnąłem więc hawajską koszulkę z dna spakowanej już walizki.

Tuż po śniadaniu otrzymałem od żony raport dotyczący zawartości lodówki. Zmusiło mnie to do wykonania precyzyjnej listy i stworzyło perspektywę spędzenia popołudnia na lawirowaniu sklepowym wózkiem w zatłoczonych alejkach supermarketu spod szyldu uśmiechniętego owada.

Dzięki nawigacji, w drodze do pracy mogłem wybrać korek, w którym  spędziłem następne pół godziny. W drodze powrotnej okazało się, że mogę dotrzeć do domu wcześniej, nadkładając jedynie 77 kilometrów, które pozwolą na ominięcie wszystkich drogowych utrudnień.

Z podobnymi sytuacjami, w mniejszym lub większym stopniu, wszyscy mierzymy się codziennie. W dzisiejszych czasach, podejmując najprostsze decyzje, kierujemy się informacjami pozyskanymi na podstawie olbrzymiej ilości danych. Dane te są nam prezentowane nie inaczej jak w formie odpowiednich raportów.

Skala pozyskiwanych danych i podejmowanych decyzji jest nieporównywalnie większa, kiedy prowadzimy biznes lub zarządzamy organizacją. Niezależnie od tego czy jako menadżer w korporacji, czy jako agent lub broker w branży ubezpieczeń, każdy tak samo potrzebuje odpowiednich raportów, żeby podejmować trafne decyzje.

Zwróćmy uwagę w jaki sposób zmieniło się podejście do raportowania, to jakie raporty chcemy otrzymywać i jak je obsługiwać. Pomoże nam w tym krótka analiza przytoczonych powyżej sytuacji.

Przykład 1. Prognoza pogody
Jeszcze nie tak dawno, wystarczała nam prognoza prezentowana przez różne stacje TV. Sprowadzała się ona do obrazka, który z precyzją nalotu dywanowego pokazywał, że jutro, na obszarze od Gdańska do Zakopanego temperatura będzie wahać się od 0 do 30 stopni i będzie padać. Albo i nie.
Dzisiejszy raport pogodowy zawarty np. w aplikacji mobilnej, pokaże nam prognozę na każdą godzinę dnia, ilość i rodzaj opadów, ciśnienie, siłę wiatru, temperaturę, wysokość chmur, a wszystko to z dokładnością do naszego ogródka. Możemy zdefiniować widok domyślny danych i w dowolnym momencie dopasować go do aktualnej potrzeby. Raporty dostępne są w mgnieniu oka i zawierają dane zaktualizowane nanosekundę temu.

Przykład 2. Zakupy
Najprostsza wersja listy zakupów – czy raczej raportu braków w zaopatrzeniu – to spis rzeczy, które w danym momencie akurat przyszły jej twórcy do głowy i ich nazwa została przeniesiona na papier. W takiej formie dostaję listę od żony i jest ona – lista, nie żona – totalnie nieprzydatna. W rezultacie spędzam na zakupach połowę życia, a i tak nie kupuję wszystkich potrzebnych rzeczy.
Co innego lista, którą dostosuję do swoich potrzeb, na podstawie zakupowego doświadczenia. Taka lista zawiera wszystkie pozycje uszeregowane według kolejności, w jakiej produkty są umieszczone na półkach w sklepie, w którym zawsze robię zakupy. Sam tworzę mój raport idealny. Dzięki niemu mogę zaoszczędzić pieniądze i czas.

Przykład 3. Nawigacja
Kiedyś – prowadź do punktu A, kalkulacja trasy i jedziemy. Dopiero na miejscu okazuje się, że można było szybciej, taniej, krócej i że tak naprawdę mogłem wybrać trasę, która nie będzie wymagała po jej ukończeniu gruntownego remontu zawieszenia.
Dzisiaj – prowadź do punktu A, wybieram, czy chcę trasę najszybszą, najbardziej ekonomiczną, czy unikam dróg nieutwardzonych oraz co chcę zobaczyć po drodze. Czy trasa ma być cały czas widoczna na ekranie nawigacji, czy może wolę tylko słyszeć kojący głos Krystyny Czubówny wypowiadającej komunikaty.

Czego zatem potrzebujemy żeby mieć takie raporty?


Na samym początku odpowiednich danych. Danych precyzyjnych, które będziemy rozumieć i które będą mieć dla nas znaczenie. Następnie potrzebujemy narzędzia, które odpowiednio je zaprezentuje. Rozwiązanie takie powinno być proste w obsłudze, a jednocześnie posiadać szereg funkcjonalności pozwalających na dostosowywanie sposobu prezentacji informacji, zakresu, filtrowania oraz dające możliwość podzielenia się danymi i samym raportem z innymi osobami.

Zainspirowani codziennością i mając te wzięte z życia wnioski na uwadze zaprojektowaliśmy w VSoft rozwiązanie przydatne każdemu, kto projektuje i używa raportów.
Aby użytkownik otrzymał precyzyjne, pełne, aktualne i zrozumiałe dane, na podstawie których można tworzyć stosowne raporty dla danego systemu tworzone są dedykowane widoki danych. Te na bieżąco aktualizowane widoki są odzwierciedleniem pól z bazy danych. Nazwy pól są poprawnie nazywane po polsku i są to te same nazwy biznesowe znane z ekranów w systemie. Dodatkowo, wszelkie dane zapisywane w bazie w postaci jakiegoś kodu również otrzymują biznesowe określenia rozpoznawalne dla użytkowników systemu.

Przykładowy raport Power BI w agencji ubezpieczeniowej

Kolejnym krokiem jest analiza danych przy pomocy odpowiedniego narzędzia. Najlepiej powszechnie znanego, elastycznego, ogólnie dostępnego, taniego, łatwego w obsłudze, takiego, które zna każdy. Oczywiście chodzi o stary, poczciwy Excel. I nowszy, ale równie poczciwy Power BI.

Na koniec, za pomocą protokołu OData udostępniamy widoki bazy danych i każdy użytkownik danego systemu może korzystać ze wszystkich ich dobrodziejstw, żeby tworzyć własne raporty! Proste zestawienia, skomplikowane zestawienia, tabele przestawne, formuły, automatycznie generowane wykresy, dane odświeżane jednym kliknięciem, zgodne z tym, co jest zawarte w systemie, zaprezentowane w sposób, jaki jest wygodny dla Ciebie. A żebyś nie musiał startować od zera, udostępnimy kilka szablonowych raportów, które mogą być dowolnie modyfikowane i wykorzystane do stworzenia innych raportów.

Raportowanie w naszych rozwiązaniach ma być przede wszystkim funkcjonalne i wydajne. Nasi klienci mogą mieć pewność, że pod spodem intuicyjnych rozwiązań kryje się nasze najlepsze know-how i ponad 20 lat doświadczenia w branży. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!


W przypadku dodatkowych pytań

napisz do nas na podany adres mailowy