W dniu 30 czerwca 2020 Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie przedłużenia niektórych terminów związanych z przekazywaniem informacji o schematach podatkowych i wymianą informacji podatkowych z innymi państwami, które do 31 lipca 2020 wydłuża czas na obowiązkowe złożenie raportów FATCA oraz CRS za rok 2019. Dodatkowo przedmiotowe rozporządzenie wydłuża również terminy związane z raportowaniem schematów podatkowych (MDR). (...)
więcejPrzepisy dotyczące nowych zasad poboru podatku u źródła odroczone do końca roku. Pamiętaj jednak o obowiązku dochowania należytej staranności! Zgodnie z nowymi rozporządzeniami Ministra Finansów opublikowanymi w Dzienniku Ustaw w dniu 24 czerwca 2020 roku przepisy dotyczące szczególnych zasad poboru podatku u źródła (WHT) w CIT i PIT zostały z uwagi na ogłoszony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej stan epidemii odroczone do 31 grudnia 2020 roku. Jest to już trzecie odroczenie mechanizmów poboru WHT i dotyczy wyłącznie stosowania art. 26 ust 2e ustawy o CIT oraz art. 41 ust 12 ustawy o PIT. Nadal podmioty zobowiązane są do prowadzenia dokumentacji oraz weryfikacji możliwości zastosowania preferencyjnych stawek WHT lub też zwolnień w celu dochowania należytej staranności. Jak możemy pomóc? VSoft w ramach produktu VSoft Tax Reporting umożliwia prowadzenie rejestru zwolnień oraz stawek preferencyjnych wraz z zaawansowanym mechanizmem weryfikacji poziomów ostrożnościowych WHT i badania przekroczeń progu 2 milionów złotych, po przekroczeniu którego należy zastosować stawki podstawowe. (...)
więcejJeszcze nigdy, to w jakiej branży działa firma starająca się kredyt, nie miało tak dużego znaczenia w procesie udzielania kredytu. Współpracując aktywnie z naszymi klientami widzimy wpływ pandemii również w obszarze oceny ryzyka kredytowego. Wykorzystywane dotychczas sposoby i modele oceny ryzyka okazały się niewystarczające i wymagają rewizji, aktualizacji. Zaistniała sytuacja wpłynęła również bezpośrednio na spadek poziomu automatyzacji procesów oceny z uwagi na potrzebę uwzględnienia nowych istotnych czynników. Ważną kwestią stała się np. szczegółowa ocena branży w której działa dany podmiot. (...)
więcejJak każdy „biznes” w dobie pandemii, tak i windykacja stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Niektórzy wieszczą jej rozkwit, inni ogromne problemy w dobie zachowawczych regulacji pro-dłużnik. A jak to z wieszczeniem bywa – na dwoje babka wróżyła…Joanna Skawińska, analityk w Pionie Rozwoju Obszaru Windykacji, przygląda się aktualnej sytuacji i patrzy w przyszłość branży windykacyjnej na stronach serwisu aleBank.pl. Przeczytaj artykuł "Windykacja w dobie pandemii". więcej
Zgodnie z badaniami firmy Deloitte[i] aż 93 proc. organizacji już używa lub planuje używać rozwiązań przetwarzania danych w chmurze. Podstawową korzyścią z inwestycji w uchmurowienie są oszczędności, np. na infrastrukturę, ale również bezpieczeństwo takich rozwiązań. Dodatkowo systemy w chmurze to większa wydajność, prostota ale również wsparcie dla innowacyjności organizacji.
więcejJest szereg oczywistych i tych dużo mniej oczywistych czynników, które wpływają na skalę ryzyka fraudowego w organizacji. O pomysłach jak na nie mądrze zareagować pisze Jakub Rabong, nasz analityk Pionu Rozwoju Bankowości. Artykuł "Zarządzanie zmianą przy wdrażaniu rozwiązań IT a kwestia faudów" dostępny na portalu Pulsu Biznesu. Miłej lektury.
więcejNowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wprowadza wzrost opłaty za złożenie pozwu do sądu zarówno w postepowaniu tradycyjnym jak i elektronicznym, zmiany dotyczą również postępowania EPU w przypadku wniesienia sprzeciwu lub braku podstaw do wydania nakazu zapłaty. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na usprawnienie procesu odzyskiwania należności poprzez automatyczną komunikację z usługą sieciową e-sądu. Więcej o możliwościach rozwiązania VSoft e-Court Collection przedstawiamy w artykule "Jak zareagować na zmiany kosztów postępowania sądowego? Wykorzystać EPU."
więcejW bankach nie ma gotówki! Napady z bronią w ręku przestały się opłacać. W dobie cyfrowego pieniądza rewolwery zastąpiły klawiatury - tak w swoim najnowszym artykule poświęconym wyłudzeniom finansowym pisze Antoni Frycz, analityk VSoft. Zapraszamy do lektury "Klawiatury zamiast rewolwerów. Jak walczyć z fraudsterami?" w Pulsie Biznesu.
więcejAgnieszka Kruszyna (analityk) i Jacek Dymczak (dyrektor rozwoju obszaru ubezpieczeń) przyglądnęli się sytuacji w jakiej znajduje się wielu szefów organizacji i napisali "...Parę słów o tym, przed jakimi dylematami staje ten, kto chce kupić i wdrożyć rozwiązanie informatyczne w swojej firmie". Projekt czy produkt, jeden kompleksowy system czy wiele mniejszych, model licencyjny czy usługowy? Między innymi na te pytania odpowiadają w artykule "Systemowy zawrót głowy" w internetowym wydaniu Pulsu Biznesu. (kliknij aby przeczytać)
więcejW najnowszym wydaniu Gazety Ubezpieczeniowej nasi eksperci – Agnieszka Kruszyna oraz Jacek Dymczak, wyjaśniają czym są webserwisy. Jak wspominają transformacja na „webserwisowy” model współpracy będzie dla dystrybutorów okazją do rozważenia wymiany posiadanych systemów informatycznych na nowe. Więcej o tym, jakie korzyści mogą czerpać firmy ubezpieczeniowe z webserwisów pod linkiem.
więcejMinisterstwo Finansów potwierdziło gotowość udostępnienia od 1 września 2019 roku danych w ramach nowego wykazu podatników VAT, który łączy w sobie istniejące do tej pory wykazy podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.
więcejO tym co zyskują ubezpieczyciele i jakie korzyści dla multiagencji i brokerów niesie webserwisowy model współpracy pisze Agnieszka Kruszyna, analityk w VSoft. Zapraszamy do lektury artykułu „Webserwis - słowo na ubezpieczeniowe jutro”.
więcejKreowanie pozytywnego doświadczenia klienta (Customer Experience) podczas jego kontaktu z organizacją to nadrzędne zadanie zarówno osób pracujących bezpośrednio z klientem, jak i działów produktu i marketingu. Przykładem wzajemnej współpracy i zaangażowania wielu działów organizacji w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy jest rynek ubezpieczeniowy.
więcejBoty to nowoczesne programy, pisane z myślą o szybkim i stałym wykonywaniu określonych, powtarzalnych czynności przez maszynę na polecenie człowieka. Wykorzystywana w nich sztuczna inteligencja napędza i decyduje o kierunku rozwoju podjętych akcji. Boty to, krótko mówiąc, „wirtualne roboty”. W jakim wymiarze sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w windykowaniu należności?
więcejJuż od 1 stycznia 2020 dla dużych przedsiębiorstw, a od 1 lipca dla wszystkich podatników VAT rewolucja w sprawozdawczości VAT stanie się faktem. Deklaracje VAT-7, VAT-7K oraz VAT-27 będą składane w postaci plików xml, analogicznie jak ma to się obecnie przy sprawozdaniu JPK_VAT. Roboczo, nowe sprawozdanie posiada nazwę kodową JPK_VDEK.
więcejOd jakiegoś czasu na polskim rynku ubezpieczeniowym można zaobserwować rosnącą ekspansję nowego modelu współpracy między towarzystwami ubezpieczeniowymi, a dystrybutorami w zakresie sprzedaży ubezpieczeń – integrację via webservice. Stopniowo ubezpieczyciele włączają do tego modelu kolejne linie produktowe oraz kanały dystrybucji (np. pakiety dealerskie czy produkty dedykowane dla leasingu). Takie rozwiązanie oznacza m. in. optymalizację kosztów i znaczne skrócenie czasu niezbędnego do wprowadzenia do sprzedaży nowego produktu. To rozwiązanie to szereg innych korzyści, ale również wyzwanie technologiczne, a tym samym inwestycja.
więcejCodziennie podejmujemy ogromną ilość decyzji. Analizujemy dane, rozważamy konsekwencje i działamy. Zarówno decyzje z codziennego życia, dotyczące prozaicznych spraw, jak i te biznesowe są łatwiejsze do podjęcia, jeśli możemy skorzystać z dobrze przygotowanego raportu. O tym jaki to raport i jak go uzyskać, pisze Konrad Jakubowski, analityk VSoft, w artykule „Dobry raport - dobra decyzja”. Zapraszamy do lektury.
więcejSkoro analiza jest pierwszym i podstawowym etapem produkcji oprogramowania, to nie trudno zgadnąć, że błędy popełnione w jej trakcie i późno wykryte są najkosztowniejsze. Dlaczego? Implementacja jest kosztowna, więc jak ognia trzeba unikać implementowania tego, co nie jest potrzebne. Przedstawiamy pięć aspektów, na które warto zwrócić uwagę projektując system informatyczny.
więcej24 maja Prezydent podpisał ustawę o „zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych usług” wprowadzającą nowy wykaz podatników VAT, tzw. „białą listę podatników VAT”. Lista ta umożliwi przedsiębiorcom weryfikację swoich kontrahentów (będzie zawierała informacje o podatnikach czynnych, wykreślonych z rejestru oraz przywróconych do niego), a dostęp do tych informacji będzie bezpłatny.
więcejWiele międzynarodowych i rodzimych organizacji przechodzi transformację w kontekście zarządzania projektami i procesami biznesowymi. Na rynku dostępnych jest wiele metodologii zarządzania projektami, a pierwszym krokiem jest wybranie tej właściwej dla nas – najlepiej takiej, która pozwoli na efektywne i bezbolesne przejście przez cały proces w zakładanym czasie i kosztach.
więcejWyścig wśród rozwiązań technologicznych, które zapewniają usprawnienie i automatyzacje procesów, trwa nieprzerwanie. W jakie systemy należy więc zainwestować? Jak podaje Gartner, najbardziej rozwojowe technologie w obszarze windykacji na najbliższe lata to m.in. funkcjonalność analizy danych, automatyzacja procesów windykacyjnych oraz portale samoobsługowe dla dłużnika.
więcejCzasami w dyskusjach pada pytanie, czy na pewno konieczne jest, żeby analityk znał dziedzinę biznesową, w której realizowany jest projekt wdrożeniowy. Teoretycznie rzecz ujmując – analityk wcale nie musi znać branży, ma przecież wystarczający warsztat, żeby poddać analizie dowolny problem.
więcejAnaliza biznesowa to w pierwszej kolejności identyfikacja potrzeb klienta. Składa się ona nie tylko z zebrania wymagań biznesowych, ale obejmuje również modelowanie i optymalizację procesów biznesowych zachodzących w organizacji klienta.
więcejŻyjemy w czasach, w których nowe technologie są głównym motorem napędowym gospodarki i odpowiadają za coraz powszechniejszy dostęp do informacji.
więcejOstatnie miesiące nie są łatwe dla całej branży windykacyjnej – zmiany w przepisach prawnych, spektakularne problemy niektórych firm zajmujących się obrotem wierzytelności oraz widmo kryzysu finansowego – i u niektórych powodują ból głowy. W takich sytuacjach najlepiej działają sprawdzone wzorce i schematy wypracowane przez lata przez grono ekspertów. Trzymanie się zasad etyki zawodowej, zwłaszcza w obszarze windykacji, pozwala utrzymać kurs na sukces.
więcejKażdy aspekt procesów biznesowych można dostosować, zmienić, poprawić, wyeliminować. Jednak zanim zabierzemy się za optymalizacje – najważniejsze to dobrze zdefiniowany cel, jaki chcemy osiągnąć.
więcejOd ponad 20 lat wspieramy swoimi rozwiązaniami rozwój firm, przede wszystkim tych z szeroko rozumianej branży finansowej. Doświadczenie wieloletniej współpracy z bankami, skokami czy z towarzystwami ubezpieczeniowymi pozwoliło nam wypracować optymalny sposób wprowadzania i wdrażania nowych rozwiązań.
więcejUpadłości konsumencka to postępowanie sądowe przewidziane dla konsumentów, czyli osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, którzy stali się niewypłacalni. < > Dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych – np. nie ma pieniędzy na jednoczesny zakup środków codziennego użytku oraz na spłatę pożyczki.
więcejModyfikacja okresu przedawnienia z 10 na 6 lat z pewnością wpłynie na działania windykacyjne. W jakim stopniu i jaki będzie mieć oddźwięk w branży? O tym przekonamy się dopiero za jakiś czas. Jednakże już teraz należy szykować przegląd portfela kredytowego oraz odświeżyć zestawienia z niezapłaconymi fakturami.
więcejUdzielając pożyczki, chcielibyśmy wiedzieć, że pieniądze pożyczamy osobie wiarygodnej, która wywiąże się z terminowej spłaty zadłużeń. Dobrze jest mieć pewność, że pożyczona kwota wróci do nas w całości, bez względu na to, czy dłużnikiem jest sąsiad, szwagier czy najlepszy przyjaciel z podwórka. Banki, udzielając pożyczek, dokładają szczególnych starań, aby zapewnić sobie zwrot pełnej kwoty, łącznie z odsetkami. Fundamentem zabezpieczeń banków jest polityka udzielania kredytów wyłącznie wiarygodnym kontrahentom, którzy nie posiadają opóźnień w spłacie kredytu i nie są wpisani do rejestru dłużników w Biurze Informacji Gospodarczej.
więcejW lipcu 2017 r. weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Zmieniła ona dotychczasowe działania windykacyjne banków w zakresie postępowania w procesie restrukturyzacji i egzekucji klientów indywidualnych posiadających kredyt hipoteczny. W wyniku tych zmian posiadacz kredytu hipotecznego uzyskał prawo do dobrowolnej sprzedaży nieruchomości w okresie minimum 6 miesięcy od negatywnego zakończenia postępowania restrukturyzacyjnego.
więcejDyrektywa o ochronie danych osobowych (RODO) miała niewątpliwie wpływ na wiele rozwiązań informatycznych. Nie ucichły jeszcze dyskusje na temat tych przepisów, a już wielkimi krokami zbliżają się kolejne regulacje! Tym razem zmiany dotyczą ściśle rynku ubezpieczeniowego. Dyrektywa IDD, bo o niej mowa, oprócz usystematyzowania rynku w kontekście pośrednictwa oraz dystrybucji ubezpieczeń, nakłada na sprzedawcę obowiązek przeprowadzenia analizy potrzeb klienta (APK). APK jest elementem pracy agentów pośredniczących w sprzedaży ubezpieczeń życiowych. Jest również nieodzownie związana z pracą brokera ubezpieczeniowego, którą kompleksowo wspierać może narzędzie VSoft Insurance Broker.
więcejWindykacja długu bankowego jest powszechnie znana. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe także stosują podobne mechanizmy przy dochodzeniu zaległości z tytułu polis. Od kilku lat ubezpieczyciele wdrażają nowe lub udoskonalają dotychczasowe procesy dochodzenia należności z tytułu zaległości w płatnościach składek. Bardzo popularne staje się wykorzystanie przez ubezpieczycieli możliwości, jakie dają biura informacji gospodarczej. Zgłoszenie do BIG niesolidnego klienta z tytułu zaległej polisy pozwala na zwiększenie odzysków dla Towarzystw Ubezpieczeniowych. Wpis w BIG dyscyplinuje zapominalskich klientów TU i staje się realną sankcją za nieterminowe opłacanie składek.
więcej25 maja w 32 krajach europejskich wchodzi w życie Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Rozporządzenie dotyczy gromadzenia, przetwarzania oraz przepływu danych osobowych osób fizycznych. Swoim zasięgiem obejmuje więc większość procesów przetwarzania danych osobowych oraz wszystkie podmioty prawne i publiczne, które takie dane przetwarzają.
więcejKredyty pozwalają realizować marzenia, pasje i plany, ale mogą także stać się życiową pułapką. Nowy sprzęt, samochód, zwiedzanie egzotycznych zakątków świata, weekendowe wypady, czy nowy rower? Lista naszych marzeń i planów jest długa, a przecież nie lubimy się ograniczać czasowo i finansowo w ich realizacji. Jednym ze sposobów finansowania takich pomysłów są oferty pożyczek i kredytów, szeroko reklamowane przez instytucje finansowe. Banki ścigają się w tworzeniu nowych rozwiązań usprawniających i ułatwiających nam dostęp do dodatkowych środków na realizację planów.
więcejOstatnie wpisy