wróć do wszystkich aktualnościgo back to all news
Za nami drugie spotkanie z cyklu Financial Business Meeting, a zarazem pierwsze w pełni on-linowe webinarium, poświęcone tematyce wyzwań stojących obecnie przed rynkiem pożyczkowym w Polsce. Spotkanie "#HotChallenges dla rynku pożyczkowego. On-line, VAS-y i..." zostało zorganizowane wspólnie przez VSoft oraz Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Rozmowy toczyły się wokół trzech głównych zagadnień: aktualna sytuacja na rynku pożyczkowym, on-linowy proces idealny i usługi dodatkowe czyli VAS-y.

Dyskusję naszych ekspertów: Ewy Wernerowicz (Vivus), Anny Kowalewskiej (Aventus Group), Agnieszki Lewińska-Olczak (Fingo Capital), Jarosława Ryby (PZIP), Łukasza Piechowiaka (Fintek.pl), Łukasza Kawuloka (VSoft), Jakuba Rabonga (VSoft) i Justyny Jastrząb (VSoft) śledziło ponad 60 osób.

W sesji pierwszej, dotyczącej sytuacji rynkowej, postawiliśmy kilka pytań: Sytuacja na rynku budzi niemałe emocje, jakie strategie przyjęły firmy pożyczkowe na te „dziwne” czasy? Zamknięcie, przeczekanie, a może inwestycje w rozwój? Czy jest coś pozytywnego co „dała” nam pandemia?

Dyskusję otworzył Pan Jarosław Ryba - Prezes w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych i wiceprezes European Fintech Forum. Tematyka skupiała się na obecnej, trudnej sytuacji na rynku firm pożyczkowych i była poparta analityką bazującą na danych z BIK oraz CRIF. Po zakończeniu prezentacji nasi paneliści dyskutowali o możliwych skutkach, jakie dla rynku niosą zmiany wdrożone przez regulatora w Polsce – np. drastyczna obniżka stóp procentowych i obniżone limity kosztów pozaodsetkowych. Zastanawialiśmy się także kto przetrwa na rynku i czy procesy on-line to faktycznie rozwiązanie problemów dla sektora w trakcie i po pandemii. Zwróciliśmy uwagę, że zmiany które poczyniły firmy pożyczkowe w zakresie dostosowania podejścia oceny klientów miały na celu zachowanie płynności finansowej i utrzymania zdrowego, perspektywicznego portfela klientów.

Pomimo trudnej sytuacji, wnioski i spojrzenie w przyszłość nie były tak pesymistyczne jak można by się spodziewać. Jak ujął to Jarosław Ryba, obecny kryzys ma dramatyczne skutki, ale jest też silnym stymulatorem dla innowacji, a kanał on-line może być sposobem na dystrybucję w czasach pandemii, m.in. poprzez ograniczenie kosztów operacyjnych oraz łatwiejsze wdrożenie nowych produktów.

Drugi blok tematyczny dotyczył on-linowego procesu idealnego. Zastanawialiśmy się jaki powinien być, aby zasłużyć na miano idealnego.

Rozpoczęliśmy od wprowadzenia Pana Jakuba Rabong – Analityka w VSoft, który zaprezentował czym jest proces, z czego się składa, jak zmieniło się myślenie o procesach oraz jakie nowinki na rynku są obecnie pożądane i skutecznie wprowadzą firmy w nurt innowacyjności. Szybkość, mała ilość danych uzupełnianych przez klienta na formularzach, dopasowanie do najnowszych trendów w zakresie projektowania graficznego oraz ergonomii aplikacji to elementy kluczowe w nowoczesnym procesie on-line. Wsparcie oceny klienta i całej transakcji spoczywa już nie na pracownikach, a obecnie na bazach zewnętrznych np. tj RDO, PESEL, BIK KI, CRIF, Kontomatik, CFD oraz BIK PAF, które są w stanie w sposób automatyczny i co najważniejsze - trafny i szybki ocenić transakcję. Proces to nie tylko udzielanie pożyczek, to również procesy posprzedażowe i operacyjne wewnątrz firmy. Tu odpowiedzą są chatboty, szybka robotyzacja i automatyzacja. Dalsza dyskusja w gronie panelistów oraz uczestników na czacie tylko poparła tę wizję i kierunek, w którym idzie branża.

Ostatnia sesja była chyba tą najbardziej wyczekiwaną przez uczestników. Usługi dodatkowe, VAS-y - czy przyciągną klienta i wygenerują dodatkowy zysk, jak hot-dogi na stacji benzynowej? Czy rzeczywiście klienci potrzebują VAS-ów?

Do tematyki trzeciej części wprowadził nas Pan Łukasz Piechowiak - redaktor naczelny Fintek.pl oraz dyrektor działu analiz w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych.  Przybliżył VAS-y jako nową możliwość zaoferowania klientom rozwiązań, które będą dopasowane do ich potrzeb (po szczegółowej analizie danych i dopasowaniu rozwiązania do ich preferencji), a jednocześnie będą przynosiły wartość dodaną dla organizacji. Rozmawialiśmy o koniecznych uwarunkowaniach prawnych i zgodnościowych oraz zmianie organizacyjnej, która dobrze jeśli jest poprzedzona analizą zachowań i danych. W tej części dyskusji pytań i komentarzy było wiele, a zdania co do zasadności wdrożeń i ich pozytywnego wpływu na wynik firmy podzielone. Były też momenty kiedy część rozmówców widziała daną usługę jako VAS instytucji pożyczkowej, a cześć zdefiniowałaby samą możliwość zaciągnięcia pożyczki jako VAS do tej usługi. Natomiast wszyscy zgodziliśmy się, że kluczowe jest bardzo mocne dopasowanie usług dodatkowych do potrzeb klienta, ponieważ oferta ogólna, szeroko skierowana nie przyniesie pożądanych korzyści.

Podsumowując, za nami niezwykle interesujące spotkanie, na którym wymieniliśmy się wiedzą, doświadczeniami i planami na przyszłość. Dziękujemy za aktywny udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia z cyklu Financial Business Meeting.Nagranie z tej wyjątkowo interesującej i dynamicznej dyskusji dostępne jest już na naszym kanale YouTube.