wróć do wszystkich aktualnościgo back to all news
Dobra zmiana w VAT

Już od 1 stycznia 2020 dla dużych przedsiębiorstw, a od 1 lipca dla wszystkich podatników VAT rewolucja w sprawozdawczości VAT stanie się faktem. Deklaracje VAT-7, VAT-7K oraz VAT-27 będą składane w postaci plików xml, jak ma to się obecnie przy sprawozdaniu JPK_VAT. Roboczo, nowe sprawozdanie posiada nazwę kodową JPK_VDEK. Nowe sprawozdanie jest niczym innym jak rozszerzeniem JPK_VAT o dodatkowe węzły związane z zawartością obecnie wykorzystywanych deklaracji VAT. JPK_VDEK będzie składane zamiast JPK_VAT w cyklach miesięcznych. Oznacza to, że podatnik decydujący się na rozliczenie kwartalne, będzie co miesiąc przekazywać część ewidencyjną.

Zaletą nowego podejścia jest daleko idące uproszczenie rozliczenia podatku VAT przez przedsiębiorców, dzięki wyeliminowaniu konieczności składnia osobnych sprawozdań. Dodatkowo, wiąże się to z eliminacją pokaźnych załączników wymaganych przy składaniu tradycyjnego rozliczenia podatku VAT (VAT-ZD, VAT-ZT czy też VAT-ZZ) oraz dodatkowych wniosków dołączanych do standardowych deklaracji jako odrębne dokumenty. Nadchodząca zmiana wymaga od przedsiębiorstw sprawnego dostosowywania swoich narzędzi do rozliczania podatku, aby terminowo spełnić nowe wymagania Ministerstwa Finansów w zakresie podatku VAT.

Grzegorz Sroka, architekt rozwiązań biznesowych

Tworzymy rozwiązania usprawniające pracę instytucji finansowych. Znajomość branży i wspomaganych procesów pozwala nam wprowadzać skuteczne narzędzia, również w obszarze sprawozdawczości. VSoft Tax Reporting oferuje możliwość rozliczania podatku VAT i już teraz przystosowywany jest do nowych wymagań raportowych.VSoft Tax Reporting to narzędzie zaprojektowane do kompleksowej obsługi wszystkich rodzajów zeznań podatkowych, które instytucje finansowe oraz wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa zobligowane są wysyłać do Ministerstwa Finansów.