wróć do wszystkich aktualnościgo back to all news
Coraz mniej czasu na odzyskanie długu?

Jak zmiana w kodeksie cywilnym może wpłynąć na branżę windykacji?

Modyfikacja okresu przedawnienia z 10 na 6 lat z pewnością wpłynie na działania windykacyjne. W jakim stopniu i jaki będzie mieć oddźwięk w branży? O tym przekonamy się dopiero za jakiś czas. Jednakże już teraz należy szykować przegląd portfela kredytowego oraz odświeżyć zestawienia z niezapłaconymi fakturami.

Wierzyciele mają przed sobą okres wzmożonej weryfikacji etapów postępowań sądowych oraz przygotowania dokumentacji do rozpoczęcia postępowań o odzyskanie należności.

Jest to również okres robienia porządków w portfelach firm windykacyjnych, gdzie kluczową rolę w budowaniu strategii windykacyjnych zacznie odgrywać data przedawnienia w dochodzeniu roszczeń.

Zamiana ról

Obowiązkiem wierzyciela będzie wykazanie zasadności długu, więc informacje o relacjach między dłużnikiem i wierzycielem, o ich kontaktach, dokonanych wpłatach i konkretne daty będą na wagę złota. Historia działań wierzyciela w procesie odzyskiwania należności powinna być udokumentowana w sposób czytelny i odpowiedni do włączenia jej w postępowanie sądowe, gdy zaistnieje konieczność udowadniania zasadności dochodzenia roszczeń.

Więcej informacji o wchodzących zmianach znajduje się w artykule:https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/przedawnienie-roszczen-nowe-prawo/zw287cs

Joanna Skawińska, analityk Pionu Rozwoju Obszaru Windykacji