wróć do wszystkich aktualnościgo back to all news
Nowy kontrahent? Sprawdź, czy można mu zaufać.

Udzielając pożyczki, chcielibyśmy wiedzieć, że pieniądze pożyczamy osobie wiarygodnej, która wywiąże się z terminowej spłaty zadłużeń. Dobrze jest mieć pewność, że pożyczona kwota wróci do nas w całości, bez względu na to, czy dłużnikiem jest sąsiad, szwagier czy najlepszy przyjaciel z podwórka.

Banki, udzielając pożyczek, dokładają szczególnych starań, aby zapewnić sobie zwrot pełnej kwoty, łącznie z odsetkami. Fundamentem zabezpieczeń banków jest polityka udzielania kredytów wyłącznie wiarygodnym kontrahentom, którzy nie posiadają opóźnień w spłacie kredytu i nie są wpisani do rejestru dłużników w Biurze Informacji Gospodarczej.

Banki świadomie weryfikują grono podmiotów zainteresowanych zaciągnięciem kredytu i wybierają tych, którzy nie posiadają nieterminowych spłat zadłużeń. W ten sposób rośnie prawdopodobieństwo, że kontrahenci wywiążą się planowo ze spłaty zadłużenia. Weryfikacji tej dokonuje się nie tylko w oparciu o dane otrzymane od wnioskodawcy, ale również o dane z dostępnych zewnętrznych źródeł.

W Polsce działają trzy Biura Informacji Gospodarczej, które pomagają zweryfikować te informacje: Krajowy Rejestr Dłużników, Rejestr Dłużników ERIF i InfoMonitor.

Dzięki informacjom dostarczanym z BIG-ów można dokonać wstępnej selekcji osób, dla których udzielenie kredytu jest obarczone mniejszym ryzykiem. Pozwala to zoptymalizować proces podjęcia decyzji kredytowej oraz uniknąć strat poniesionych poprzez nieterminowe spłaty kredytu. Wystarczy jedna z informacji: PESEL/NIP (identyfikatory dłużnika, posiadającego negatywne opinie w BIG-ach), aby skorzystać z danych zgromadzonych w bazach BIG.

Dzięki naszemu rozwiązaniu, służącemu do integracji z zewnętrznym systemem BIG, podmioty udzielające pożyczek są w stanie błyskawicznie otrzymać właśnie te, kluczowe informacje. Dają one możliwość zweryfikowania wiarygodności klienta już na wczesnym etapie i w związku z tym, pozwalają zoptymalizować i – przede wszystkim – zautomatyzować proces podjęcia decyzji kredytowej.

Więcej informacji na temat  naszego rozwiązania znajdziesz tutaj: https://www.vsoft.pl/komunikacja-z-zewnetrznymi-bazami-informacyjnymi/

Joanna Wolak, Analityk Pionu Rozwoju Obszaru Bankowości