wróć do wszystkich aktualnościgo back to all news
Windykacja długu bankowego jest powszechnie znana. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe także stosują podobne mechanizmy przy dochodzeniu zaległości z tytułu polis. Od kilku lat ubezpieczyciele wdrażają nowe lub udoskonalają dotychczasowe procesy dochodzenia należności z tytułu zaległości w płatnościach składek. Bardzo popularne staje się wykorzystanie przez ubezpieczycieli możliwości, jakie dają biura informacji gospodarczej. Zgłoszenie do BIG niesolidnego klienta z tytułu zaległej polisy pozwala na zwiększenie odzysków dla Towarzystw Ubezpieczeniowych. Wpis w BIG dyscyplinuje zapominalskich klientów TU i staje się realną sankcją za nieterminowe opłacanie składek.
Dodatkowe konsekwencje dla wszystkich klientów TU to systematyczny wzrost kosztów ubezpieczeń w kolejnych latach, gdyż TU muszą niwelować koszty dochodzenia roszczeń od dłużników.

Dlaczego powstają zaległości na polisach ubezpieczeniowych?

Czynników jest wiele, ale najbardziej popularnym jest zapominanie o terminie kolejnej składki – zwłaszcza w opcji spłaty kwartalnej lub półrocznej. I nieważne, czy jest to polisa OC/AC za auto, czy polisa na dom lub mieszkanie. Polisa OC na samochód, motor czy ciągnik jest wymagana zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, ale na AC już często „oszczędzamy”, jeśli nasz pojazd ma więcej niż 5 lub 10 lat. A na nieprzewidziane sytuacje czasami brakuje nam już wyobraźni.

Niestety, częstym powodem jest również nieznajomość przepisów prawa i obowiązków informacyjnych w stosunku do TU, zwłaszcza w sytuacji sprzedaży pojazdu. Jeśli TU nie wie, że przestaliśmy być właścicielami pojazdu (sprzedaż lub zezłomowanie) to niestety składka za OC zostanie wznowiona na nasze dane i wymagalność składki będzie dochodzona od nas.

Polecam zapoznanie się z opracowaniem Izabeli Trzaski na stronie money.pl:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlugi-polakow-ubezpieczyciele-big-infomonitor,216,0,2405080.html

Joanna Skawińska, analityk Pionu Rozwoju Obszaru Windykacji